Іноді, щоб підтримувати організм у здоровому стані, недостатньо вести здоровий спосіб життя. До цього висновку приходять багато прихильників теорії довголіття та відмінного здоров'я у віці 40+. Звичайно, відсутність куріння та вживання алкоголю, спорт і правильне харчування – важливі елементи підтримки нормального функціонування систем органів, але також необхідно приймати додаткові вітаміни та мінерали. Одним із таких компонентів є лецитин.

Означення лецитину


Добова норма споживання лецитину становить 10 грам. Це будматеріал клітинних мембран, які формують печінку та центральну нервову систему, синтезують енергію людського тіла. Історія компонента починається 1845 року. Мікроелемент було знайдено у яєчному жовтку.

Через рівно 90 років його знайшли в сої і назвали незамінним фосфоліпідом, тому в статті лецитин буде також згадуватися як фосфоліпід.
Сам мікроелемент є жироподібною добавкою та поєднує в собі суміш фосфоліпідів з тригліцеридами, вуглеводами, стеролами, токоферолами та іншими речовинами. Внаслідок їх розщеплення в тонкому кишечнику синтезуються такі жирні кислоти:

  • пальмітинова;
  • омега-6-арахідинова;
  • омега-9-олеїнова;
  • холін;
  • стеаринова.

Першу вчені знайшли у грудному молоці. Вона активізує синтез еластину, гіалуронової кислоти та колагену, які у свою чергу підтримують шкіру, суглоби та кістки у здоровому стані. Також покращує засвоюваність кальцію. Арахідінова відповідає за клітини печінки та головного мозку. Третя служить за побудову клітинних мембран людського організму та підтримує серцево-судинну систему. Завдяки холіну покращується пам'ять та стресостійкість, а стеаринова постачає в організм енергію.

У процесі розщеплення лецитину утворюються гліцерин та ортофосфорна кислота. У великій кількості ці компоненти небезпечні для здоров'я, але при розщепленні їх виділяється мало. Щоб одержати розлад шлунка, потрібно з'їсти 10 пачок лецитину у вигляді БАДів.

Користь мікроелемента для людського організму


Фосфоліпіди корисні для людини в цілому та окремо для певних органів. Виділяється користь для наступних частин тіла:

  • серця та судин;
  • печінки;
  • нервової системи та головного мозку зокрема;
  • жіночих внутрішніх статевих органів;
  • шлунково-кишкового тракту.

Лецитин створює позитивну динаміку при схудненні та сприяє спалюванню зайвих жирів.

Схуднення

Існує певний принцип дії лецитину при схудненні. Поєднуючи прийом препарату разом з інтенсивними тренуваннями та здоровим способом життя можна досягти:

  1. притуплення почуття голоду;
  2. покращення перетравлення високої щільності холестерину;
  3. освіту АТФ;
  4. підвищення швидкості та обсягів спалювання зайвого жиру;
  5. посилення метаболізму ліпідів;
  6. потенціювання продукції тепла.

Також відбувається синтез нейромедіаторів, завдяки яким потрібно з'їсти мало їжі, щоб нею насититися. Цей фосфоліпід дозволяє дотримуватися поставленого дієтологом раціону харчування. Наприклад, при забороні на солодке лецитин допоможе не зірватися навіть при стресі. Сприяє взяттю енергії з жирових відкладень, тому збільшує витривалість та підтримує працездатність людини в умовах низької калорійності.

Печінка


Близько 50% речовини – клітинні мембрани печінки, тому мікроелемент підтримує нормальну працездатність цього органу. Лецитин відновлює клітини печінки. До речі, гепатопротекторні препарати містять у своєму складі рослинні фосфоліпіди. За яких хвороб виписують лецитин?

  • Цироз печінки;
  • Гепатити;
  • Ожиріння печінки.

Компонент відмінно підходить для підтримки роботи не лише печінки, а й серця та головного мозку. Це відмінний антиоксидант, який очищає кров та сполучні тканини від отрут та токсинів. Підходить при алкогольній інтоксикації, адже сприяє очищенню молекул етилового спирту. Добре впливає на сечостатеву систему та запобігає появі каменів у нирках.

Центральна нервова система

Мієлінова оболонка нервів заснована на лецитині. Те ж саме можна сказати про білу речовину головного мозку та його протектоболонок. Відсоткове співвідношення мікроелемента до дільниць центральної нервової системи людини:

  • 17 відсотків у нервовій системі;
  • 30% у мозку;
  • 70 відсотків у мієліну.

Депресія, апатія, нестійкість у психоемоційному плані, зниження когнітивних здібностей – це ознаки дефіциту лецитину в людському тілі. Цей компонент має ще один синонім - Вітамін B4 і є одним з основних елементів нейродієтології. Найчастіше застосовується для поліпшення роботи мозку та ЦНС, у профілактичних цілях проти неврозів та стресів, при лікуванні синдрому Туретта, хвороби Меньєра, епілепсії та інших.

Серцево-судинна система


Речовина використовується при профілактиці та лікуванні:

  1. Атеросклероз;
  2. Ішемічна хвороба серця;
  3. хронічної серцевої недостатності;
  4. Інфаркту міокарда на етапі відновлення та реабілітації;
  5. Стенокардії.

Він знижує в'язкість крові та виробляє фермент під назвою ліпопротеїнліпаз. Завдяки першій функції в цілому покращується стан серцево-судинної системи. Запобігає появі тромбів, полегшується переносимість фізичних навантажень. Лецитин сприяє підвищенню працездатності людини.

Варто зазначити, що частка компонента в міокарді становить цілих 30 відсотків, і це пояснює хороші профілактичні властивості перелічених вище хвороб, пов'язаних з серцем і судинами.

Гінекологія

За статистикою, дуже великий відсоток смертності жінок саме через онкологію жіночих статевих органів. Лецитин виявляє профілактику раку, оскільки містить фітоестрогени (мова йде за соєвий варіант препарату). Ці компоненти мають ряд функцій. Наприклад, вони сприяють активізації роботи яєчників, відновлюють менструальний цикл і приводять його до норми, мінімізують біль під час менструального циклу, полегшують клімакс.

Медики призначають цей мікроелемент під час лікувальних заходів при гестозах, адже він бере участь у нормалізації білково-ліпідного обміну. При годуванні груддю його надзвичайно важливо приймати, оскільки дитина має отримувати лецитин із материнського молока. Також він позитивно впливає якість рідини, знижує його в'язкість. Лецитин запобігає закупорці проток молочних залоз.

Дитячий організм

Лікарі радять приймати лецитин дітям у перший рік життя. Пов'язано це про те, що препарат позитивно впливає розвиток центральної нервової системи в дитини. Можна сказати, що він необхідний для дітей, адже при дефіциті настає внутрішньочерепна гіпертензія, яка негативно впливає на розвиток мозку та інших життєво важливих органів.

Цю добавку можна знайти у будь-якому дитячому харчуванні. Матерям, що годують як вже було сказано раніше, необхідно приймати лецитин у вигляді БАДів або продуктів харчування.
Який вплив має мікроелемент на здоров'я та життя дитини?

Покращує когнітивні функції головного мозку та пам'ять;

  1. сприяє навчанню та прискоренню розвитку нервової системи;
  2. покращує роботу серця та печінки;
  3. дає енергію;
  4. знижує втому;
  5. знижує стрес;
  6. запобігає авітамінозу, оскільки фосфоліпіди допомагають засвоюватися вітамінам А, Д, Е та К;
  7. знижує зовнішню потребу інсуліну при дитячому цукровому діабеті І типу.

Якщо дитині не давати змалку лецитин, то може настати його дефіцит. Він поведе за собою проблеми з нервовою системою, серцем, печінкою, загальмований психомоторний розвиток тощо.

Літні

Оскільки цей компонент нормалізує рівень цукру в крові та знижує рівень холестерину, він необхідний для підтримки здоров'я чоловіків похилого віку або жінок. Його застосовує у профілактиці та лікувальних цілях при коліті та панкреатиті, позитивно впливає на нервову систему та покращує когнітивні функції головного мозку. Приймаючи лецитин, можна забути про старече недоумство. Лікарі призначають для профілактики та ослаблення симптомів хвороби Паркінсона, пригальмовування розвитку розсіяного склерозу, відновлення мозкової активності після інсульту. Не варто забувати і про поширену хворобу Альцгеймера. Лецитин запобігає її прояву.

Спортсмени та бодібілдери

Насамкінець про людей з високою фізичною активністю. Цей фосфоліпід підійде спортсменам для відновлення м'язів після важких фізичних навантажень, зниження крепатури. Також він збільшує показники витривалості та сили, полегшує вироблення організмом ацетилхоліну.

Оскільки ми вже дізналися про позитивний вплив лецитину на роботу серця та інших внутрішніх органів, він також відповідає за підтримку здоров'я серцевого м'яза, дихальних шляхів (робота ферментів у мітохондріях посилюється), покращення тканинного дихання тощо. Під час змагань спортсмен, який приймає лецитин , менш схильний до стресових ситуацій.

Лецитин у продуктах: основні джерела

Цю речовину можна приймати як у БАДах, так і з продуктів харчування. Щоб збагатити свій організм лецитином, наступний список має бути присутнім у щотижневому раціоні людини:

  • бобові;
  • різні види арахів та насіння;
  • соя та соєві продукти/страви;
  • свіже яловиче м'ясо, яке заздалегідь ніколи не замерзало;
  • гречана каша;
  • листя салату;
  • капуста;
  • морквина;
  • продукти рибного походження: ікра, риб'ячий жир;
  • оселедцеві та лососеві породи риби;
  • нерафіновані рослинні олії;
  • жовтки із яєць.

Їх можна комбінувати як завгодно, але в цих продуктах харчування та стравах знаходиться найбільше лецитину.

Альтернативні харчові добавки замість продуктів

Якщо самостійно скласти раціон не виходить, на допомогу приходять спеціальні біологічно-активні добавки, вітаміни та мінерали, що містять у собі лецитин. Важливо не переборщити з дозуванням та вибрати відповідний продукт під свої цілі. Виробники, які співпрацюють з Fitness Factor, і постачають на ринок спортивного харчування та добавок цей фосфоліпід:

  • NOW Foods;
  • Form Labs;
  • Puritan's Pride.

Також буває, що за критичної схильності до дефіциту лецитину недостатньо надходження цього мікроелемента з продуктів харчування. Потрібно звернутися до свого лікаря чи дієтологи, щоб він призначив курс прийому компонента, виписавши необхідні біологічно-активні препарати.

Виробництво лецитину

За походженням речовину класифікують на тварину та рослинну. Другий вид у свою чергу ділять на соєвий та соняшниковий. Він є більш доступним, ніж лецитин тваринного походження, оскільки виробляється шляхом екстракції соєвої або олії. Також деякі компанії виготовляють препарат із ріпакової олії. Варто розуміти, що лецитин як вид БАД виробляється не в фармацевтичних цілях, а в рамках харчової промисловості. Таблетки мають у своєму складі компонент Е322, який служить для збільшення терміну придатності.

Види лецитину

Розберемося, чим за своїм складом та функціональною приналежністю відрізняються соєвий та соняшниковий мікроелементи між собою.

  • Соєвий лецитин. В рамках виробництва відбувається екстракція соєвої олії з наступною обробкою за низьких температур. Відмінно підійде для покращення здоров'я дівчатам. Пов'язано це з тим, що соєвий лецитин містить у своєму складі фітоестостерони, позитивно впливає на роботу щитовидки, оскільки містить необхідні мікроелементи, підтримує активність жіночих статевих гормонів через арахідонову кислоту. Також соєвий продукт має жирні кислоти групи Омега-3, які покращують шкіру, нігті та волосся, захищаючи їх.
  • Соняшникова. Причиною виготовлення добавки з насіння соняшника можна вважати великий вміст фосфоліпідів у них. Лецитин видобувається шляхом екстракції нерафінованої олії холодного віджиму. Цей вид рекомендується приймати особинам чоловічої статі, оскільки він не багатий на фітоестрогени, гіпоалергенний (випадок індивідуальний, потрібно порадитися з лікарем), багатий на жирні кислоти групи Омега-9, які покращують роботу серцево-судинної системи та має потужний захист печінки від зовнішніх подразників . У промислових умовах виготовлення соняшнику для виробництва лецитину практично не використовують ГМО-рослини, через що немає слідів пестицидів та сумісні з антибіотиками. Цей факт не підтверджено, але про нього існує медичне припущення. Соняшниковий лецитин рекомендується для прийому вагітним та тим, хто годує.

Таким чином, не кожній людині підійде конкретний вид лецитину. Якщо ви дівчина, тоді краще вибрати соєвий вигляд компонента, якщо чоловік – то соняшниковий.

Прийом препарату, дозування

Для різних категорій людей необхідно визначити прийом харчової добавки та її вид. У попередньому розділі не торкнулися діти. Їм необхідно приймати лецитин із насіння соняшника. Деякі виробники випускають спеціальний лецитин для дітей, який постачається у формі гелю. Капсули та таблетки визнаються не всіма дітьми та їх незручно вживати.

У дитячому віці добова норма лецитину становить 1-4 грами. Необхідно приймати вранці та ввечері перед або після їди. Гель змішується із соком, молоком або іншим улюбленим напоєм дитини.

Дорослим, які не займаються активною фізичною активністю у спортзалі, достатньо буде щодня близько 5-6 грам. Для спортсменів ця цифра становить 12 грам і більше, оскільки під час тренувань витрачено запас корисних компонентів, у тому числі і фосфоліпідів. Таку ж кількість призначають вагітним і мамочкам, що годують. Якщо ви займаєтеся фітнесом, потрібно пити 10 грам лецитину в день.

Немає певної норми фосфоліпіду для лікування захворювань серця, печінки та центральної нервової системи. Потреба і добове дозування визначається вашим лікарем. Також перед прийомом необхідно пройти повне медичне обстеження, здавши аналізи на гормони, перевірити наявність алергічних реакцій на препарат та тест на дефіцит лецитину в організмі. Залежно від діагнозу визначається доза препарату на добу.

Протипоказання, побічні ефекти та особливості прийому

Як це дивно не звучало, але таких протипоказань до прийому мікроелемента не існує. Лецитин стоїть поряд із вітамінами, який відповідає за підтримку систем органів та допомагає підвищити органічні показники. Він позбавляє стресу, особливо в дитячому та пубертатному періоді. Контрольні, державні іспити, уроки – це залишає свій відбиток на нервовій системі вашої дитини, тому поповнювати запас корисних компонентів – невід'ємне завдання.

З особливостей прийому хочеться відзначити, що у нашому організмі існують звані фенобарбітали, які іноді можуть давати всмоктуватися лецитину в кишечнику. Під час курсу прийому добавки не варто вживати алкоголь, оскільки токсичні речовини, у тому числі етилові спирти, знищують жирні кислоти груп Омега та холін. Приймаючи лецитин із ноотропами, не забувайте, що він посилює дію останніх.

Якщо курс тривав більш ніж на 3 місяці, не зайвим буде додати до раціону Вітамін С або кальцій.

Побічні ефекти:

  • алергічна реакція, яка може бути у кожного. При її виникненні слід негайно припинити прийом препарату;
  • проблеми з шлунково-кишковим трактом при передозуванні (діарея, нудота, блювання) через наявність холіну у складі продукту;
  • зниження артеріального тиску;
  • рибний запах із рота.

Щоб усунути побічні ефекти, слід пропити будь-який сорбент чи засіб регідратації.

Підбиваємо підсумки

​​​​​

Таким чином, лецитин корисний для будь-якої категорії людей – маленьких та великих, спортсменів чи домогосподарок, офісних працівників чи вагітним. Продукт позитивно впливає на шлунково-кишковий тракт, серцево-судинну систему, печінку, головний мозок, жіноче здоров'я. Допомагає дати енергії та сил, збільшити витривалість та показники при занятті спортом.
Лецитин можна приймати як продуктів харчування з його вмістом, і у вигляді БАДів. Магазин Fitness Factor продає цю та інші біологічно-активні добавки, тому на цьому сайті ви можете оформити замовлення та збільшити загальний стан вашого здоров'я чи здоров'я малюка.

   
  

Автор блогу Богдан Єфімчук,

23 листопада 2021 року