Ця біологічно активна добавка відома як синьо-зелені водорості. Одна із видів ціанобактерій. Сфера її проживання – прісна та солона середовище. Компонент має велику кількість біохімічних властивостей, які позитивно впливають на людський організм, допомагає при лікуванні та профілактиці множин хвороб. Навіть наші пращури використовували її з лікувальною метою, оскільки це одне з основних джерел вітамінів і корисних поживних компонентів.

Історія популярності добавки починається у 1970-х роках і інтерес до неї тільки збільшувався. На планеті Земля це одна з найпоширеніших і корисних речовин. У сьогоднішньому матеріалі ми поговоримо про властивості та дію речовини, в якому вигляді його виробляють, що входить до складу БАДу та які є протипоказання до його прийому.

Означення спіруліни

Речовина видобувається з водоростей прісного та солоного середовища. Синьо-зелені водорості, з яких витягують спіруліну для виготовлення добавок, завжди славилися своїми корисними властивостями для нашого організму. Це основне джерело вітамінів групи B, зокрема найважливішого B12.

За даними науковців, спіруліну було знайдено ще 3,5 мільярда років тому. Це найдавніший компонент, який застали ранні організми в періоді еволюції та формуванні земної кулі. Спіруліна – це синьо-зелена спіраль, із чого й пішла назва цього мікроелемента. Наразі вчені знаходять все більше корисних властивостей мікроводорості. Вона сприяє поліпшити загальний стан здоров'я та привести до норми функціональність людського тіла. Підвищує імунітет і має лужний ефект, про що сказав американський доктор Едвард Груп.

Мікроводорослі мають таку кількість корисних мікроелементів, що робить їх одним з п'яти основних продуктів для очищення організму. Покращують працездатність систем органів, імунну систему, створюють профілактику та боротьбу багатьом захворюванням, запобігають стресовим ситуаціям, сприяють швидкому загоєнню ран, мають омолоджуючий ефект та інші переваги.

Властивості та дія спіруліни на людський організм

Давайте розберемося, який вплив мають синьо-зелені мікроводорості на організм людини.

  • Антиоксидантна властивість. Спіруліна допомагає в загоєнні ран, оскільки має протизапальну функцію. Створюється бар'єр окисного стресу та захист клітин тіла від зовнішніх подразників.
  • Допомагає проти анемії.
  • Захищає від пухлин.
  • Знижує артеріальний тиск, цим позитивно впливає на серцево-судинну систему.
  • Відмінний компаньйон спортсменам, адже збільшує силові показники та підвищує витривалість.
  • Приводить рівень глюкози у крові до норми.
  • Покращує стан шкіри, підвищує її еластичність та молодість, перешкоджає появі запалень та естетичних недоліків.

Ціанобактерія – відмінний варіант для веганів та вегетаріанців, оскільки містить багато білка у своєму складі, який часто можна отримати лише з продуктів тваринного походження. Підтримує роботу травної та ендокринної систем організму.

Вид спіруліни

У фармацевтиці виробляють добавки у таблетованій, порошковій та капсульній формах. Перша славиться своєю зручністю, оскільки банку з таблетками можна взяти куди завгодно і це не завадить прийому препарату залежно від вказаного лікарем дозування. Порошкова спіруліна розбавляється з водою чи іншим улюбленим напоєм. Її також можна додавати до різних страв, щоб підвищити харчову цінність.

У порошковому варіанті мікроводорості також використовують для приготування кремів та масок через позитивний вплив ціанобактерії на дерму. Спіруліна має специфічний смак, тому для людей, яким він неприємний, підійде варіант у капсулах, а не в порошку.

Що входить до складу добавки

Наступні компоненти входять до складу спіруліни:

  • Хлорофіл – основна речовина, яка і створює цікавий синьо-зелений колір. Ще зі шкільних уроків біології багато хто знає, що хлорофіл входить до складу листя, створюючи відповідне забарвлення. Крім кольору, він також відповідає за корисну складову компонента, покращує імунітет та насичує організм благотворними мікроелементами;
  • залізо;
  • марганець;
  • білок, через що спіруліна – відмінний суперфуд для веганів та вегетаріанців. Міститься близько 70 відсотків і є за своєю структурою легшим за протеїн тваринного походження. Через це знижується навантаження на шлунково-кишковий тракт і не з'являються больові та дискомфортні відчуття в ділянці живота;
  • магній;
  • омега-жирні поліненасичені кислоти;
  • калій;
  • мідь.

Також у складі спіруліни присутні вітаміни групи В і А, які відповідають за сприятливу дію на шкіру, очі та центральну нервову систему.

Як приймати суперїжу

Залежно від їжі, спіруліну можна пити будь-коли: до і після їжі. Добова норма для людини – близько 4 грамів порошку для використання як профілактика захворювань. При лікуванні патологій необхідно приймати близько восьми грамів мікроводоростей. Важливо дотримуватися добового дозування, щоб н

е призвести до надлишку. Вона чревата наступними наслідками:

  1. проблемами із шлунково-кишковим трактом;
  2. нудотою та блюванням;
  3. порушеннями у серцево-судинній системі;
  4. посиленим нервовим збудженням.

У порошковому вигляді спіруліну необхідно розбавляти у чистій воді, але також можна змішувати зі своїм напоєм. Перед цим варто проконсультуватися із спеціалістом. Прийом у таблетках здійснюється у кількості 1-6 штук залежно від кількості речовини в одній таблетці. Приймати слід 1-2 рази на день.

Тривалість курсу – близько місяця. Після цього зробіть перерву в 3-4 тижні та поверніться до прийому препарату.

Найкраща засвоюваність мікроводорості посідає прийом разом із їжею, але з молочними, смаженими чи борошняними стравами. Не можна піддавати водорості термічній обробці, оскільки цілющого ефекту від неї не буде.

Фахівці радять поєднувати спіруліну зі свіжими овочами та фруктами, свіжими соками, як смузі на сніданок. Так ви зможете збагатити себе енергією протягом усього дня.

Протипоказання до прийому суперфуду

Існують ситуації, коли не можна пити спіруліну на постійній основі чи взагалі.

  • При низькій згортання крові, оскільки водорість має антикоагулянтний ефект, який може викликати внутрішні кровотечі або збільшення об'єму крові при травмах.
  • Під час прийому препаратів, які розріджують кров.
  • Проблеми із шлунково-кишковим трактом – хронічні або набуті. Це може бути гастрит, холецистит чи коліт. Спіруліна посилює прояви їх симптомів.
  • Аутоімунні патології – червоний вовчак, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит. Оскільки під час прийому препарату активізують клітини NK, імунітет може почати боротися з ними.
  • Рідкісний діагноз фенілкетонурія. Через фенілаланіну не можна приймати спіруліну, оскільки в такому випадку ця речовина не зможе метаболізуватися.

Перед прийомом водорості проконсультуйтеся з лікарем щодо алергій, оскільки вона може викликати непередбачені алергічні реакції. Також віддавайте перевагу тільки перевіреним брендам, наприклад NOW Foods або Puritan's Pride.

Користь спіруліни при вагітності, після хвороби та у дитячому віці

Вона дуже цінна особливим категоріям населення. Це люди похилого віку, які перенесли хвороби, діти, вагітні жінки або ті, хто планують завагітніти.

Вагітним

Через велику кількість корисних мінералів, мікроелементів та інших речовин, приймати спіруліну вагітним – важливе завдання, оскільки можна запобігти дефіциту необхідних для здоров'я дитини та мами компонентів. Завдяки цьому вагітність протікає успішно. Запобігається анемії та інших патології дитини в утробі матері через великий вміст заліза. Кальцій та білок відповідає за формування та підтримку кісткової структури жінки та малюка, м'язів та плаценту.

Після хвороби

Ті, хто страждає на діабет ІІ типу синьо-зелена мікроводорість – цінний суперфуд, оскільки він знижує рівень глюкози в крові. Зарубіжними вченими проводилися дослідження, що показали, що вже через 6 тижнів рівень цукру в крові знизився до нормальних показників діабету.

Можна використовувати при артриті і як захисний матеріал від можливих заражень. Профілактичний ефект надає допомогу при гострих респіраторних вірусних захворюваннях. Позитивна дія на серцево-судинну систему призводить до зниження артеріального тиску. Також можна використовувати після алкогольного сп'яніння. Добавка послаблює ознаки абстинентного синдрому.

Дітям

Оскільки дитячий організм, що постійно розвивається, вимагає безперебійного потоку корисних речовин, спіруліна приходить на допомогу. Діти часто хворіють. Це з ослабленої імунної системою, яка за короткий проміжок свого функціонування не “навчилася” боротися з багатьма різновидами вірусних інфекцій.

Амінокислоти, що входять до складу водорості, підтримують роботу систем органів у організмі, що росте. Оскільки спіруліна – відмінний засіб профілактики анемії, вона містить рівень гемоглобіну в прийнятному рівні. Також, приймаючи добавку, можна знизити потяг до солодкого, тому дітям вона підходить на 90%.

Чи можна приймати спіруліну при схудненні

Варто розуміти, що ця добавка безпосередньо не призначена для схуднення. Так, вона покращує метаболічні процеси в організмі, але при сильних формах ожиріння без гормональних препаратів та правильного способу життя вона не є ефективною. Спіруліна має наступний ряд позитивних функцій на шляху до мети схуднути:

  • надає позитивний вплив на ШКТ, через що їжа ретельніше перетравлюється;
  • містить білок, через що почуття насичення приходить швидше;
  • приглушує почуття голоду;
  • рівномірно розподіляє білки, жири та вуглеводи.

Курс прийому цієї добавки під час схуднення триває стандартно – 3-4 тижні. Точний термін краще уточнювати зі своїм дієтологом.

Підбиваємо підсумки

Спіруліна – одна з найпоширеніших біологічно активних добавок серед спортсменів та звичайних людей. В основному використовується для зміцнення імунітету, але також призначається лікарям та при лікуванні та профілактиці хвороб. Відмінне рослинне джерело білка, тому підходить спортсменам-вегетаріанцям. Не викликає побічних ефектів, але має низку протипоказань, тому перед вживанням важливо проконсультуватися зі своїм лікарем. Підходить вагітним, дітям та людям похилого віку.