Між науковими дослідниками досі точаться суперечки з приводу відмінності між вітаміном B9, фолатом та фолієвою кислотою. Насправді самі по собі вони ідентичні між собою. Змінюється лише форма та походження вітаміну. В9 сам по собі призначений для нормального функціонування імунітету та нервової системи людини. Відповідає за здоровий кровообіг та метаболічні процеси. Це головний елемент у будові клітин РНК та ДНК. Часто призначають у вигляді добавки вагітним жінкам, оскільки вона допомагає виносити здорову дитину без дефектів нервової системи з нормальним циклом розвитку.
Вітамін В9, як і будь-яка інша речовина, іноді не може самостійно синтезуватись організмом, через що необхідно додатково приймати його у вигляді таблеток та капсул. У сьогоднішньому матеріалі ми докладніше розберемося з тим, як відрізняються між собою фолат та фолієва кислота, і в яких продуктах цих компонентів найбільше.
Що таке фолат?
Фолат – це компонент, що видобувається природним шляхом із продуктів харчування та зелені. Наступні речовини, схожі за своєю структурою та властивостями, поєднуються фолатом в одну групу:
- метилтетрагідрофолат;
- N5-метилфолат;
- 5-метилтетрагідрофолат – є найактивнішою формою компонента, яка відповідає за утворення ДНК. Головна властивість — висока біологічна доступність без участі інших ферментів;
- левомефолієва кислота;
- метилтетрагідрофолієва кислота.
Фолат також може називатися метилфолат, L-метилфолат або 5-метил-тетрагідрофолат. Всі інші форми компонента, відмінні від 5-метилтетрагідрофолат, не можуть нормально працювати без ферменту метилентетрагідрофолатредуктази (MTHFR).
Що таке фолієва кислота?
Ця речовина є синтетичним аналогом фолату. Це означає, що елемент добувався штучним шляхом. Кислота була винайдена у 1947 році. Не може похвалитися великою швидкістю засвоювання як фолат, оскільки перед потраплянням до кишечника відбувається обробка в печінці. Тому після прийому однієї таблетки має пройти чимало часу, перш ніж пити другу, щоб запобігти накопиченню речовини, яка не встигла обробитись шляхом метаболічних процесів.
Це досить популярний вид вітаміну В9. Пропонується до покупки як у чистому вигляді, так і мультивітамінних комплексах та інших біологічно-активних добавках. У самому кишечнику засвоєння фолієвої кислоти відбувається швидше, ніж фолата, і це незвично.
Значення фолієвої кислоти та фолату
За більшість біологічно важливих процесів відповідає вітамін B9. Фолат і фолієва кислота, як одні з форм цього вітаміну, захищають ДНК від руйнівних впливів, беруть участь у розподілі та зростанні клітин. Недарма вітамін B9 називають "вітаміном зростання". У вагітних дитина постійно потребує фолат, адже відбувається дуже активний поділ клітин. Вроджені дефекти плода – один із наслідків дефіциту B9. Туди можна віднести і ущелину хребта, оскільки нервова трубка сформована частково.
Яке ще значення вітаміну В9 в організмі людини?
- Формування червоних кров'яних тілець;
- виробництво ДНК та РНК;
- синтез амінокислот, які задіяні у клітинному зростанні;
- позитивно впливає на імунну та нервову системи, роботу мозку;
- допомагає швидше загоювати рани;
- знижує утворення гомоцистеїну;
- позитивний вплив на ріст нігтів та волосся.
Таким чином, регулярний прийом вітаміну B9 дозволить зберегти метаболічні процеси та загальне здоров'я людини, усунути стреси та швидше відновлювати організм після травм.
Продукти харчування з високим вмістом фолату та фолієвої кислоти
Найбільше фолату міститься в зелених рослинах (овочах, зелені та фруктах) та деяких продуктах тваринного походження, а саме:
- шпинаті – 1 порція = 15% денної норми;
- арахісі – 240 мкг;
- печінки – 240 мкг у курячій та 225 мкг у свинячій;
- квасоля – 90 мікрограм;
- волоський горіх – 77 мкг;
- фундук – 68 мкг;
- броколі – 63 мкг;
- салат – 48 мкг;
- яйце – 19 мкг.
Крупи, сир, цибуля та інша зелень також є джерелами вітаміну B9. Варто розуміти, що не всі організми можуть споживати фолієву кислоту лише з продуктів харчування. Наприклад, вагітним обов'язково приймати її в якості додаткових біологічно-активних добавок (капсулах чи таблетках), попередньо порадившись із лікарем. Так можна уникнути ризику виникнення дефектів центральної нервової системи у дитини.
У чому різниця між фолатом та фолієвою кислотою
Фолат – природний компонент, а кислота – штучний аналог. Але ці дві речовини і є вітаміном В9. Різниця полягає лише у ступені засвоюваності. Фолієва кислота легше засвоюється, ніж фолат, але ризик її надлишку більший. Варто з обережністю приймати її у вигляді капсул та таблеток. Найчастіше зустрічається у зелені та призначається вагітним.
Що стосується фолату, то передозування ним – рідкісне явище. Цей компонент може прискорити зростання раніше помічених ракових клітин, чого не можна сказати про кислоту. Таким чином, вітамін В9 – незамінний компонент не тільки для вагітних, але і для тих, хто хоче тримати свою імунну та нервову системи здоровими.