Без корисних компонентів наш організм не зможе нормально функціонувати. Про відсутність певних мінералів свідчить стан тіла. Симптоми дефіциту виявляються по-різному – від втоми без причин до проблем зі шкірою та психічних розладів. Багато речовин самостійно синтезується організмом, а деякі потрібно приймати додатково. Колаген є одним з важливих білкових сполук, які відповідають за стан шкіри, нігтів, суглобів та зв'язок.
Щоб зробити правильний вибір колагену на ринку спортивного харчування, необхідно керуватися індивідуальними обставинами та знати про види цієї добавки. Препарат підходить як чоловікам, так і жінкам.
Роль колагену для суглобів, зв'язок та шкіри
Ця речовина є будівельним матеріалом для наших сполучних тканин. Він зміцнює та створює зв'язок між сполучними тканинами людського тіла. Задіюється також і у внутрішніх органах, через що є практично в кожній клітині організму. Варто розуміти, що колаген – не єдиний компонент у тканинах. Він є частиною міжклітинного матриксу. Крім нього також присутні еластин, гіалуронова кислота та фібрин зі своїм певним функціоналом.
Головне завдання косметологів та дерматологів – правильно налаштувати баланс міжклітинного матриксу, щоб покращити стан шкіри у період старіння. Коли людина стає старшою, рівень колагену знижується, як і зменшується обсяг будь-якого компонента сполучних тканин. При його дефіциті процес старіння прискорюється з віком, тому речовина підходить для чоловіків та жінок віком 35 років і старше. Добавка сприяє як уповільненню старіння, так і покращує загальний стан організму.
Типи колагену та користь кожного з них
Колаген класифікують на три типи:
- елемент сполучних тканин. Відповідає за еластичність та підтримання водного балансу шкіри та кісток. Поліпшує засвоюваність поживних компонентів;
- для підтримки здоров'я суглобів, зв'язок, дисків та хрящів. Попереджає і є профілактично-лікувальним засобом у боротьбі з ревматизмом, артритом та іншими запаленнями у суглобах та зв'язках. На ринку поставляється у вигляді мазей та таблеток. Важливо визначити правильне дозування – для цього слід порадитися зі своїм лікарем;
- для омолодження – покращує стан шкіри, роблячи її пружною та еластичною. Одна з функцій – покращення метаболізму та шкірних клітин. Підтримує також волосся та нігті в нормальному стані.
Враховуючи свої вікові проблеми, потрібно вибрати колаген з певними характеристиками та складом. Компонент складається з великої кількості амінокислот, серед яких є: аргінін, гліцин та гідроксипролін. Крім них, він включає і безліч інших вітамінів та добавок, через що в цілому існує 28 типів цього продукту. Вищеперелічені три типи – найефективніші та відповідають за конкретний стан організму.
Підбиваємо підсумки: перший і третій тип відповідають за омолодження шкіри та уповільнення процесу старіння, підвищення метаболізму та гарного стану здоров'я, а другий підтримує суглоби, сухожилля, диски та хрящі – підходить для людей, які часто стикаються з важкими фізичними навантаженнями або спортсменам (бодібілдерам) .
Відмінність тваринного та морського колагену: який колаген обрати?
Крім поділу добавки на три типи, також існує кілька його видів: морський, тваринний, рослинний та пептид колагену. Йдеться за препарати, які виготовляють компанії з виготовлення біологічно-активних добавок та вітамінів. Іноді недостатньо отримати потрібну кількість речовини з натуральних продуктів, тому на допомогу приходять БАДи.
Тваринний колаген виготовляється шляхом переробки суглобових тканин великої рогатої худоби. Морський – використовуючи клітини дерми морських та океанічних риб. Рослинний підійде для веганів та вегетаріанців, який виробляється шляхом гідролізу зародків насіння пшениці. Розглянемо характеристики та функції кожного виду.
Морський
Це дуже ефективний вид. Через невеликі розміри молекул білка, ступінь його засвоюваності набагато вищий, ніж у тваринного або рослинного аналогів. У цьому є недоліки. Наприклад, термін придатності в нього нижче, відповідно процес зберігання та перевезення продукту є більш проблематичним. Виготовляється такий вид продукту, використовуючи високотехнологічне обладнання, що пояснює його вартість.
особливості:
- висока засвоюваність;
- максимально нагадує справжній синтезований організмом колаген;
- стимулює природний синтез колагену;
- дорогий;
- потрібно зберігати у спеціальних умовах;
- невеликий термін придатності.
Продукт практично замінює натуральний колаген і сприяє його посиленому виробленню.
Тваринний
Виробляється з переробки суглобів великої рогатої худоби. Набагато дешевше, ніж попередній вигляд, через що потрібний на ринку. Були проведені досліди на добровольцях, які довели його ефективність за найвитратніших способів виготовлення. Сфери застосування – косметологія та медицина. Відмінні характеристики:
- дешевий;
- легко зберігається та перевозиться;
- якщо використовувати тваринний колаген як БАД, то має високий рівень засвоєння;
- при нанесенні на шкіру слабко засвоюється.
Цей вид відноситься до першого та третього типу. Позитивно впливає на шкіру та суглоби, сприяє швидкому відновленню після травм.
Рослинний
Незважаючи на традиційне визначення морського та тваринного колагенів як основних, науковці відкрили ще один вид – рослинний. Часто зустрічається в БАДах та мінералах для вегетаріанців та веганів (наприклад, від NOW Foods та Puritan's Pride).
Технологія виготовлення полягає у гідролізі зародків пшениці. Склад розкладається на молекулярному рівні, після чого дістаються з нього корисні для організму речовини. Добавка використовується у косметичній продукції. Не містить лактози, глютена та інших продуктів тваринного походження. Якості:
- унікальна структура;
- гіпоалергенний продукт;
- добре засвоюється як орально, і з допомогою нанесення на дерму;
- дуже дорогий;
- Високотехнологічне виробництво.
Представники медичної сфери вказують на велику ефективність морського та тваринного колагенів, оскільки діють у максимально короткі терміни та не містять побічних ефектів.
Ці добавки є доповненням один до одного. Фахівці рекомендують використовувати спочатку тваринний, а потім морський колаген для покращення ефекту.
Пептиди колагену
Більш сучасний вид добавки, що складається з розщеплених амінокислот. Його ще називають гідролізованим колагеном чи гідролізатом. Найчастіше продається у порошковій формі. Білки невеликого розміру, видобуті зі шкур великої рогатої худоби, курей та мембрани яєчної шкаралупи.
Цей продукт складається з незамінних та замінних амінокислот, завдяки чому препарат можна використовувати як формування м'язів, підтримки серцево-судинної системи та покращення когнітивних функцій. Властивості:
- підтримка здоров'я суглобів, хрящів, зв'язок, сухожиль, сполучних тканин;
- відповідає за омолодження шкіри та поліпшення стану волосся та нігтів;
- позитивно впливає на систему травлення;
- завдяки гліцину, проліну та аргініну, що входять до складу колагену, покращує сон та підвищується енергійність, зменшується втома, відчувається приплив сил.
У шлунково-кишковому тракті він може виконувати функцію проносного. Зміцнює кишечник, нервову систему, імунітет. Це найкорисніший вид харчової добавки.
Форми колагену та відмінність
Крім фармацевтичних варіантів препарату, він може синтезуватися організмом. Натуральний колаген найефективніший, оскільки виробляється задля збереження властивостей міжклітинного матриксу. Щоб самому спровокувати вироблення цієї добавки, необхідно приймати достатню кількість амінокислот та пептидів.
Пептиди колагену – сучасний варіант компонента. Зараз тільки його виробляють популярні фармацевтичні компанії та випускають у таких формах:
- порошковий, з яким можна робити коктейлі. Засвоюваність настає протягом півгодини. У комплекті йде совок для вимірювання потрібного дозування;
- капсульна форма – порошок пептидно-амінокислотної суміші у желатиновій оболонці. За ціною трохи дорожче, але не має запаху та легко приймати;
- таблетки – включають у своєму складі допоміжні мікро- та макроелементи. Дозування в одній таблетці невисоке. Необхідно приймати кілька разів на день;
- рідкий колаген із великою концентрацією цього продукту. Включає також допоміжні поживні речовини, що швидко засвоюється. З мінусів – висока ціна та складність в умовах зберігання та транспортування;
- для дітей у жувальних цукерках – вітаміни з приємним смаком та запахом.
Враховуючи цінову політику та можливості того чи іншого виду, кожен може підібрати продукт під себе.
Добова норма колагену
Дослідження показали, що для профілактики хвороб, пов'язаних зі шкірою, суглобами та зв'язками, на день достатньо приймати 5 грам колагену у своєму раціоні. У цю цифру входить обсяг амінокислот та пептидів, які мають включати харчові добавки. Для лікування артриту, ревматизму з усуненням симптомів цих захворювань потрібно близько 10 г препарату. Щоб задовольнити цю добову потребу, вживання колагену у таблетках чи капсулах недостатньо.
Щоб слідувати профілактичній нормі, необхідно приймати близько 10 таблеток на день, якщо в упаковці 50 г препарату. Виробники рекомендують приймати 2-4 шт. на день, а в одній таблетці/капсулі дуже мало цієї добавки. Тому доцільно вживати речовину в порошковій формі або одразу купувати велику банку з капсулами (понад 200 штук).
Важливо засвоїти кілька правил прийому компонента. Добавку першого та третього типу необхідно вживати окремо від другого типу. Використання всіх трьох класів колагену не дасть очікуваного ефекту. Варто приймати білкову сполуку 3 місяці, після чого зробити перерву на аналогічний термін. Під час лікування хвороб суглобів курс становить 6 місяців, а перерва – 2 місяці.
Колаген потрібно вживати за півгодини до початку прийому їжі, щоб забезпечити вірний
амінокислотний баланс. Раціон повинен бути складений дієтологом, щоб не допустити несумісність продуктів з компонентом. Порошкову добавку не можна розводити із гарячим білковим напоєм. Підійде вода чи сік – на розсуд пацієнта.
Нюанси при виборі колагену
На кожній упаковці із продуктом є його склад. Необхідно купувати колаген разом із допоміжними речовинами, щоб прийом проходив у комплексі. Тоді підвищується біологічна доступність добавки і разом із фармацевтичною дозою організм сам додатково виробляє колаген. Так можна досягти максимально корисного ефекту від прийому речовини.
Варто звернути увагу на наявність Вітаміну С та гіалуронової кислоти. Перший мінерал - обов'язковий, адже без нього не може пройти формування зв'язку у білковому з'єднанні. Його дефіцит зменшує обсяг природного синтезу колагену. Другий займає ключове місце у клітинному матриксі і стоїть на одному ряду з білковим з'єднанням, доповнюючи його ефективність.
Колаген не тільки зміцнить зв'язки, сухожилля, суглоби, міжхребцеві диски та хрящі, а й загалом покращить стан здоров'я. Позитивно впливає на серцево-судинну, нервову систему. Деякі види допомагають при запорах та проблемах із ШКТ. Підібрати колаген першого, другого чи третього типу у різних формах можна в асортименті нашого магазину спортивного харчування.
Автор блогу Богдан Єфімчук, 12 листопада 2021 року
|