У сучасному вигляді арахісова паста з'явилася в США наприкінці 19 століття. Лікар Джон Келлог, власник елітного санаторію, замінив м'ясо в меню клініки на мигдаль та арахіс в якості більш корисних та легко засвоюваних джерел білка | Блог Fitness Factor

За статистикою, щороку американці з'їдають понад 300 млн. кг арахісової пасти. Цей продукт – один із найпопулярніших у США, особливо як сніданок. І справа не тільки в його смаку та зручності вживання, а й у користі для організму, у тому числі для людей, які активно займаються спортом.

Що таке арахісова паста: історія появи, як виготовляється

Арахіс, який насправді не є горіхом, а відноситься до сімейства бобових, перемелювати в пасту навчилися древні ацтеки, причому цю суміш вони їли як основну їжу. Не відставали від них і китайці, які готували із арахісу соуси, гарнір для риби, начинку для випічки.

У сучасному вигляді арахісова паста з'явилася США наприкінці 19 століття. Лікар Джон Келлог, власник елітного санаторію, замінив м'ясо в меню клініки на мигдаль і арахіс в якості корисніших джерел білка, що легко засвоюються. Про це написав популярний журнал для домогосподарок, після чого продаж арахісу стрімко злетів.

Компанія Lambert Food, заснована одним із співробітників Келлога, стала виробляти арахісову пасту у промислових масштабах, і буквально за декілька років цей продукт став одним із обов'язкових елементів раціону американців. Сьогодні його популярність не лише не знижується, а й зростає у всьому світі. Наприклад, у 2020 році його продажі у Великій Британії були вищими, ніж у традиційних британських джемів. На підприємствах пасту виробляють за такою технологією:

  1. зерна обсмажуються;
  2. арахіс охолоджують за допомогою обдування холодним повітрям, відлущують лусочки;
  3. зерна подрібнюють - спочатку дроблять, потім перемелюють;
  4. утворена субстанція поєднується з іншими компонентами при рівномірному нагріванні;
  5. готовий продукт охолоджується і фасується банками;

Залежно від ступеня подрібнення зерен продукт може бути двох видів. Creamy – це однорідна кремоподібна маса, crunchy – паста, що містить не перемелені шматочки горіхів.

Користь арахісової пасти для організму

Арахісова паста – унікальний суперфуд, який вживають і ті, хто худнуть, і ті, хто прагнуть набрати вагу, а також м'ясоїди й вегетаріанці. У таблиці відображено вміст поживних речовин у 100 г продукту:

Калорійність 580 ккал
Жири, г 45
Білки, г 32
Вуглеводи, г 11

Жири у складі – це не «поганий холестерин», а поліненасичені жирні кислоти, які контролюють та нормалізують діяльність серцево-судинної системи. Інші речовини, що містяться в арахісовій пасті:

  • вітаміни А, Е та групи В;
  • марганець;
  • залізо;
  • фосфор;
  • магній;
  • селен.

Крім того, до складу входять клітковина та фітостерини – рослинні мінерали, що знижують рівень холестерину та запобігають розвитку серцево-судинних захворювань. Такий комплекс сприяє регенерації тканин, зміцненню імунітету, стабілізації обмінних процесів. Інші властивості продукту:

  • завдяки високому вмісту магнію нормалізує стан нервової системи, заспокоює, допомагає впоратися зі стресами;
  • підвищує рівень тестостерону у чоловіків;
  • фолієва кислота, вітамін Е покращують стан волосся, шкіри, нігтів, стабілізують гормональне тло;
  • клітковина, що входить до складу пасти у великій кількості, сприятливо впливає на перистальтику кишечника, роботу жовчного міхура, запобігає запорам.

Арахісова паста, на відміну від продуктів із тваринним білком, легко засвоюється і не створює навантаження на органи ШКТ. Достатньо одного бутерброду з нею та цільнозерновим хлібом, щоб отримати щедру порцію поживних речовин та мінералів. Продукт корисний і для діабетиків. Глікемічний індекс арахісової пасти – 15, вона не стимулює швидкий викид інсуліну.

За помірного споживання товар відповідає вимогам низьковуглеводної дієти, адже білка в ньому набагато більше, ніж вуглеводів. Він забезпечує тривале відчуття ситості без стрибків рівня глюкози, які провокують відчуття голоду. А нещодавно вчені USDA FoodData Central довели, що вживання арахісової пасти нормалізує сон, усуває проблеми із засипанням. Така дія пояснюється тим, що до складу входить триптофан – амінокислота, що сприяє виробленню серотоніну та «гормону сну» мелатоніну.

При помірному споживанні продукт відповідає вимогам низьковуглеводної дієти, адже білка у ньому набагато більше, ніж вуглеводів | Блог Fitness Factor

Яким має бути правильний склад?

Класичний натуральний продукт включає лише два компоненти – арахіс та сіль. Якщо паста десертна, замість солі до її складу може входити цукор чи підсолоджувач у дієтичному варіанті. У будь-якому випадку вона не повинна містити гідрогенезовану олію, молекулярна структура якої змінена промисловим способом.

Наявність такого компоненту в складі зводить нанівець здатність арахісової пасти знижувати рівень холестерину. Крім того, продукти з гідрогенезованою олією порушують обмін речовин, сприяють появі зайвої ваги, витісняють цінні кислоти Омега-3 та Омега-6.

Іноді виробники доповнюють класичний рецепт добавками – наприклад медом або какао. Шкоди від них не буде, але зміниться калорійність продукту, і для дієтичного харчування він швидше за все не підійде.

Арахісова паста у спорті та правильному харчуванні

У складі пасти міститься аргінін – амінокислота, яка сприяє виведенню з організму продуктів розпаду та бере активну участь у відновленні клітин після фізичних навантажень | Блог Fitness Factor

Паста для спортсменів, бодібілдерів – повноцінний і дуже корисний замінник харчування. Вони включають її до раціону з наступними цілями:

  • після тренування – під час білково-вуглеводного вікна: організм отримує «правильні» вуглеводи та необхідні амінокислоти;
  • під час сушіння. Арахіс насичує, надовго відновлює сили, живить вітамінами, мікроелементами;
  • для набору мас. Паста – продукт з високою калорійністю, у поєднанні з вуглеводами вона допоможе пауерліфтерам, бодібілдерам досягти необхідних показників;
  • до тренування – для нарощування м'язової маси та отримання енергії, якої буде достатньо для найінтенсивнішого заняття. У цьому ролі пасту можна чергувати, наприклад, з батончиками.

У складі пасти міститься аргінін – амінокислота, яка сприяє виведенню з організму продуктів розпаду та бере активну участь у відновленні клітин після фізичних навантажень. Аргінін покращує кровопостачання, підвищує витривалість, притуплює почуття втоми та включається у вигляді добавки до раціону всіх професійних бодібілдерів. Рекомендовані дози та час прийому арахісової пасти для спортсменів наведені в таблиці.

Час прийому Кількість продукту
Ранок Чайна ложка з тостом з цільнозернового хлібу
4 години до тренування Чайна ложка зі ржаним хлібом
Через годину після тренування Чайна ложка з цільнозернового хлібу

Незважаючи на високу калорійність, вживання пасти можливе і для тих, хто прагне схуднути. Головна її перевага в цьому випадку полягає в тому, що для насичення достатньо однієї чайної ложки. Крім того, харчові волокна активізують діяльність кишківника, що позитивно позначається на вазі. Вітаміноподібна речовина холін, яка також міститься в арахісовій пасті, стимулює жироспалювання та знижує апетит.

Однак усі перелічені властивості актуальні лише в тому випадку, якщо продукт натуральний і містить добавок, збільшують його калорійність. Оптимальний вибір при схудненні – паста, до складу якої входять лише арахіс та сіль. Ще одне правило – вживання тільки на сніданок: в цьому випадку калорії, що надійшли в організм, встигнуть «згоріти» протягом дня.

Арахісова паста: як використовувати, з чим їдять і як вибрати

Вибираючи пасту в магазині, потрібно звертати увагу насамперед на склад. Чим менша кількість компонентів у ньому буде перерахована – тим натуральніший, якісніший і корисніший продукт. Другий критерій – органолептичні характеристики:

  • однорідна суміш без сторонніх включень;
  • насичений охристий колір;
  • аромат не дуже різкий, ледь солодкий, але не нудотний, з відомими нотками горіха.

У закритому вигляді пасту можна зберігати за кімнатної температури протягом терміну, зазначеного виробником. Якщо банку відкрито, її потрібно зберігати в холодильнику, вживши пасту протягом 2 місяців. Поява масла на поверхні – нормальний процес, який не свідчить про те, що продукт зіпсувався. У цьому випадку його достатньо перемішати перед вживанням.

У кулінарії паста використовується в різних варіаціях:

  • як намазка на хліб. Варіантів у цьому випадку може бути безліч – наприклад, у поєднанні з часником, зі скибочками помідора, тертим сиром;
  • у солодких та закусочних сендвічах. Горіхова паста добре поєднується з бананом, джемом, солодкою цибулею, беконом;
  • у вигляді заправки для салатів (наприклад, з кунжутною олією та бальзамічним оцтом);
  • як добавка до каш – найчастіше до звичайної вівсянки, яка для зниження жирності в цьому випадку вариться на воді, а паста додається до вже готової каші;
  • у вигляді соусу для овочевих та м'ясних страв. Паста змішується з соєвим соусом та лимонним соком.

Натуральна паста стане чудовим доповненням до раціону, але зловживати нею не варто, адже це досить калорійний продукт. При схудненні щоденна норма споживання – 1-2 чайні ложки, за підтримки ваги – не більше 1,5 столових ложок. Якщо потрібно набрати вагу, можна вживати до 3 столових ложок пасти на добу.

Арахісова паста часто використовується як намазка на хліб. Варіантів у цьому випадку може бути безліч – наприклад, у поєднанні з часником, зі скибочками помідора, тертим сиром | Блог Fitness Factor

Арахісова паста та арахісова олія, в чому відмінність

Арахісову пасту нерідко називають маслом, оскільки за консистенцією вона справді схожа на вершкове масло і так само легко намазується на хліб. Однак ці продукти отримують у різний спосіб:

  • масло – результат віджиму арахісу. Очищені горіхи пропускаються через прес, під дією якого витікає масло. Йому дають відстоятися, після чого розливають по пляшках;
  • паста – продукт, отриманий внаслідок перемелювання горіхів після їхнього попереднього обсмажування.

Масло, на відміну пасти, використовується як продукт харчування, а також у косметології. На його основі роблять маски, масажні креми, у тому числі антицелюлітні, суміші для прийому ванни.

Чи є шкода від пасти?

Арахіс здатний викликати алергію, тому при схильності до алергічних реакцій вживати пасту потрібно дуже обережно, а при їх першому прояві виключити її з раціону. До симптомів алергії відносять свербіж, кашель, падіння тиску, почуття першіння у горлі. З цієї причини пасту рекомендують виключити з раціону вагітних.

Ще одна небезпека – висока калорійність: неконтрольоване вживання може призвести до появи зайвої ваги. Не варто забувати і про значний вміст білка, який у великих кількостях небезпечний для людей, які мають проблеми з нирками. Зрештою, високий вміст пуринів – протипоказання для людей з артрозами, артритами, подагрою.

З обережністю потрібно вживати пасту при хронічних запальних захворюваннях ШКТ – гастриті, панкреатиті. Якщо гастрит супроводжується підвищеною кислотністю, продукт краще повністю виключити з раціону, оскільки в цьому випадку він може спровокувати загострення хвороби.

Існує досить поширений міф, що арахісова паста може стати джерелом афлатоксинів – небезпечних для печінки сполук, які при попаданні в організм у великій кількості можуть призвести до смерті. Підстави для таких побоювань справді є. Арахіс росте під землею і, як багато коренеплодів, може уражатися пліснявим грибком аспергіллом, який і виділяє афлатоксини.

Однак, якщо купувати продукт не домашнього, а промислового виробництва, можливість попадання токсинів в організм виключена. По-перше, сировина, що надходить на підприємства, проходить ретельну перевірку, у тому числі й на поразку грибком. По-друге, навіть залишкові сліди ураження повністю знищуються в процесі приготування, коли горіхи піддаються тепловій обробці.

Арахісова паста у вигляді невеликих спресованих кубиків включена до щоденного раціону американських астронавтів. Не обов'язково бути космонавтом, щоб оцінити всі властивості цього унікального товару, його здатність довго підтримувати сили, енергію та здоров'я при правильному та помірному вживанні.

   
  

Автор блогу Богдан Єфімчук,

17 листопада 2021 року