Одним із представників спортивного харчування є глютамін. Це поширена амінокислота, яка не тільки допомагає у наборі м'язової маси, але й позитивно впливає на кишечник та системи органів. Допомагає підтримувати фізичний стан. Її можна вживати як із продуктів харчування, так і у вигляді окремої добавки, яку можна купити у магазині Fitness Factor.
Що таке глютамін
Це речовина, що представляє одну з найпоширеніших амінокислот. Організм людини влаштований складно, і для підтримання хорошого фізичного стану знадобиться глутамін. Ця амінокислота є у багатьох продуктах харчування. Вона відповідає за синтез компонентів у скелетних м'язах людського організму. Велику участь амінокислота бере у формуванні структури білка, допомагає організму отримувати корисні речовини.
Системи органів потребують цього продукту. Печінці, головному мозку, кишечнику, ниркам і м'язам особливо потрібна наявність глютаміну. Люди, які хочуть професійно займатися спортом, повинні регулярно приймати добавку, оскільки вона є головним матеріалом для будови м'язової тканини. При отриманні небажаних травм амінокислота допоможе швидко та безболісно відновити структуру побудови м'язових тканин.
Організм людини здатний сам виробляти цю кислоту, але у деяких випадках йому доводиться отримувати її із зовнішніх джерел. Не завжди організм людини може самостійно синтезувати речовину, для цього і потрібне вживання продуктів, у складі яких присутній глютамін.
Види глютаміну
Ця речовина є в двох видах:
- L-глютамін;
- D-глютамін.
Більш корисною та активною амінокислотою є L-глютамін. Ця речовина виробляється в людському організмі самостійно і паралельно з цим може міститися в продуктах харчування або добавках. Його наявність притаманна в продуктах, де дуже багато білка.
Натуральні джерела глютаміну
Дуже багато глютаміну міститься в натуральних джерелах, що істотно полегшує життя особливо тим, хто активно займається спортом (ходить в зал або воліє домашні спортивні тренування).
Глютамін у натуральних джерелах:
- тваринне походження – продукти, взяті з живих організмів: яловичина, куряче м'ясо, риба, молочні продукти – молоко, яйця, йогурти, сир, рікотта;
- рослинне походження – буряк, боби, шпинат, капуста та петрушка. Також у деяких продуктах виявлено L-глютамін — продукти бродіння, соки.
Всі ці продукти мають невелику кількість глютаміну у своєму складі. Також є продукти, які мають 100% склад глютаміну.
Додаткові джерела глютаміну
Крім натуральних джерел, яких може бути недостатньо для організму, потрібне вживання в раціоні різних добавок. Система дозувань залежатиме від фізичного стану та навантажень, яким піддається людина.
Значення глютаміну для імунної системи
Для підтримки імунної системи використовують глютамін. Дана речовина з досліджень вчених є джерелом енергії для клітин лейкоцитів.
У разі захворювання або якоїсь фізичної травми і навантажень, з організму людини починають йти амінокислоти. Імунний баланс швидко падає. У такому разі організм починає транспортування продукту з білків, які знаходяться у м'язах. При розвитку цієї ситуації лікарі та вчені рекомендують вживати продукти, у складі яких міститься L-глютамін, щоб прискорити відновлення та регенерувати певну частку глютаміну.
Ще одним доказом того, що амінокислота рятує організм людини – це дослідження, які проводяться на тваринах. Зробивши докладний розбір дослідів, було виявлено, що глютамін здатний покращувати імунну систему та прискорювати час одужання хворих, які були заражені бактеріями або різними вірусами, що знищують організм.
Вплив глютаміну на здоров'я кишечника
Кишечник у людини грає величезну роль. Стабільна робота здорового кишечнику сприяє нормальному самопочуттю та зміцненню імунітету. При занятті спортом цей препарат повинен бути у раціоні через те, що під час силових навантажень кишечник починає втрачати якість утримання різних мікробів і токсинів. Через це токсичні речовини потрапляють у кров.
Глютамін підтримує бар'єр кишечника з іншими бактеріями, щоб запобігти їхньому потраплянню в кров. При цьому, якщо мікрофлора кишечника буде укріплена, амінокислота покращуватиме і нестиме позитивну динаміку на роботу імунної системи.
Вплив глютаміну на ріст м'язів
Глютамін є основним джерелом необхідних побудови м'язів речовин. Оскільки це амінокислота, вона бере активну участь у генерації білка. Методом експерименту було доведено, що дана речовина не має здатності стимулювати зростання обсягу м'язів, але їй надана інша робота – компонент допомагає при відновленні м'язової тканини після великих та частих навантажень.
Те саме було визначено при дослідженні вченими значення глютаміну для спортсменів. Вони побачили, що ніякого зростання м'язів не спостерігається, проте дуже добре видно відновлення м'язів після силових тренувань.
У разі прийому вуглеводів з глютаміном можна сказати, що людський організм стає витривалішим. Також у цьому використанні велику кількість м'язових тканин буде захищено від зовнішніх і внутрішніх пошкоджень. Тіло людини значно перестане відчувати втому. Вживання амінокислоти може дати позитивну дію при болі в м'язах після виснажливих вправ. Ще одним фактом необхідності вживання глютаміну є його перешкода втрати м'язової маси під час захворювання.
При тому, що речовині не характерно прискорювати ріст м'язової маси, він захищає організм від її втрати. При споживанні на добу величезної кількості їжі, у складі якої міститься білок, організму не потрібно додатково вживати спортивні добавки із часткою цієї амінокислоти. У разі не вироблення організмом глютаміну лікарі радять вживати БАДи або продукти з його вмістом.
Дефіцит
При дефіциті в організмі даної речовини робота його буде істотно погіршена. Безліч систем організму без наявності глютаміну не зможуть повноцінно працювати та забезпечувати нормальний стан.
Зробивши певні оцінки, вчені з'ясували, що безліч людей страждає через дефіцит амінокислоти, тому що в тіло не надходять корисні речовини. Причиною цього можуть стати різні захворювання, вегетаріанство або брак амінокислот.
Причини дефіциту глютаміну:
- дефіцит білка в раціоні;
- стресовий спосіб життя;
- величезне навантаження під час тренувань;
- інфекційні захворювання;
- курси лікування (променева, хіміотерапія);
- порушена робота імунної системи;
- хронічний розлад шлунково-кишкового тракту
Додаткове вживання компонента допоможе швидко зміцнити імунну систему, і запобігти наступним захворюванням.
Науково доведено, що препарат слід приймати людям із тяжкими захворюваннями. Це суттєво знижує рівень розвитку хвороб та летального результату.
Рекомендації щодо прийому глютаміну
Прийом глютаміну можна розподілити на дві стадії – з фізичними навантаженнями та без. При цьому слід пам'ятати, що у разі прийому глютаміну, як харчової добавки, слід дотримуватись певних правил.
Правила прийому харчових добавок із глютаміном при фізичних навантаженнях:
- на початку спортивного тренування;
- закінчення спортивного заняття;
- перед сном.
Правила прийому добавок поза фізичними навантаженнями:
- денний прийом;
- прийом перед сном.
Провівши певні дослідження, було доведено, що вживання приблизно 5 г глютаміну – стандартний раціон нормальної людини. Значення амінокислоти з досліджень може коливатися від 5г до 40г щодня. Людина не може отримати передозування навіть за найбільших споживань. При регулярному вживанні дозування можна перевищувати до потрібного обсягу. Щоб амінокислота добре уживалася організмом, бажано приймати її в поєднанні з їжею або невеликою кількістю протеїну.
Дотримуючись дієти, можна сказати, що глютамін у такому разі приймати не варто, але якщо людина не їсть м'ясо, то прийом цієї амінокислоти є обов'язковим.
Вчені дослідження показали, що короткочасний прийом амінокислоти є безпечним для людини. У той час як дія цього препарату протягом тривалого терміну прийому ще не вивчена.
Кому не слід приймати глютамін
Людина, яка має проблеми із системою нирок, печінковою недостатністю, раковими захворюваннями або синдромом Рея, обов'язково повинна порадитися і проконсультуватися зі своїм лікарем. Тільки після консультації можна робити якісь дії. Самому ж у цій ситуації приймати рішення не варто.
Побічні ефекти
Експериментально-наукове дослідження показало, що при щоденному вживанні на день до 40г глютаміну, побічних ефектів немає. Але також доведено, що не до кінця вивчено вплив амінокислоти на організм та клітини людини. Тому дуже захоплюватися та зловживати цим препаратом не потрібно.
Іноді трапляються випадки, коли на амінокислоту з'являється алергія.
Ознаки алергічної реакції:
- Нудота;
- Блювота;
- Висип;
- Запаморочення;
- Різні болі.
У такому разі необхідно швидко звернутися за допомогою до лікарні та припинити прийом даних препаратів.
Висновки
Людський організм сповнений важливих систем, які не завжди працюватимуть добре. Можна сказати, що глютамін виконує дуже багато важливих функцій для підтримання нормального стану організму та його компонентів. Із двох видів білка відрізняється за своєю важливістю лише L-глютамін. Йому характерно вироблятися в організмі людини і бути у складі натуральних джерел, і навіть добавок.
Організм вимагає препарат при надмірно величезних та травмонебезпечних фізичних навантаженнях, різних травмах чи складних захворюваннях. Ще організм вимагає амінокислоту у тому випадку, коли він сам не може її синтезувати.
Позитивний вплив справляє глютамін і на кишкову систему, імунітет. При слабкому кишечнику амінокислота допомагає йому не запускати в кров бактерії та різні віруси, а при поганому імунітеті вона підтримує клітини лейкоцитів та клітин кишечника, тим самим, покращуючи імунну систему. Отже, можна сказати, що глютамін – важлива частина людського організму, якою не потрібно сильно захоплюватися і приймати надмірно часто та в великих дозах – за своїми критеріями або за призначенням лікаря чи тренера.
Зробивши загальний аналіз можна сказати, що головними властивостями глютаміну є:
- Підтримання та покращення роботи кишечника;
- Зміцнення імунітету;
- Швидке відновлення після травм;
- Зниження тривалості хвороби
Вплив амінокислоти під час занять спортом відбивається лише на швидкому відновленні м'язів після складного та величезного навантаження. Множинне використання глютаміну, як зростання м'язової маси не дає результату. Це все відбито науково, тому ніякої допомоги в наборі ваги речовина не надає.
При споживанні цієї амінокислоти недовго, жодних побічних ефектів не буде. При цьому врахувавши те, що прийом речовини протягом довгого часу ще не вивчений, потрібно бути обережними.
При настанні дефіциту потрібно з'ясувати проблему і звернутися до лікаря. Виправивши раціон або призначивши лікування можна дуже швидко піти на поправку. Але треба пам'ятати, що дефіцит в організмі настає не просто так, тому проблему потрібно шукати як зовні, в раціоні харчування, так і зсередини, зробивши повний огляд організму.