Магній – важливий елемент для нормального функціонування організму людини. Мікроелемент займає основну частину тканин та клітин. Він також бере участь у важливих біологічних процесах, допомагає виробляти гормони, правильно передавати імпульси та контролювати скорочення м'язів.
Існують такі форми магнію:
- хелатні – це мінерали, які мають зв'язок із амінокислотними білками. Форма сприяє легкому засвоєнню. Ціна на хелатні мінеральні добавки може бути вищою за інші види компонента, оскільки під час виробництва задіяно безліч складних процесів. Вони ефективні щодо підвищення рівня компонента через добре засвоєння амінокислот організмом;
- L-Треонат магнію – працює в симбіозі з компонентом L-Threonate (зв'язок мікроелементів L-threonic та Threonate). Відповідає за покращення психологічного здоров'я.
- гліцинат та бісгліцинат магнію – зв'язок з гліцином. Переваги: забезпечення оптимальної біодоступності, зменшує стрес, усунення панічних атак, відсутність проносного ефекту.
- таурат – зв'язок із таурином. Відповідає за покращення роботи серцево-судинної системи, попереджає інфаркт та атеросклероз, нормалізує рівень кальцію, захищаючи при цьому судини від кальцифікації;
- оротат – симбіоз з оротовою кислотою (ще називають Вітаміном B13). Хороша біодоступність, має поживний ефект для клітин серця. Користується широкою популярністю серед спортсменів;
- малат магнію – у складі йде яблучна кислота, яка добре впливає на енергію та знижує м'язову больову ваду. Рекомендується пити вранці, оскільки прийом на ніч може негативно вплинути на якість сну;
- хлорид магнію – ця форма використовується для шкірного застосування, оскільки через добре засвоюється через дерму. Купують для ванн з магнієвою сіллю або олією. Хороший варіант для зняття суглобового або м'язового болей в першому випадку і для шкіри/волосся в другому;
- оксид – застосовується для поліпшення травлення. Є проносним препаратом. Нейтралізує сторонні кислоти, що потрапили в кишечник, застосовується при печії та підвищеній кислотності шлункового соку;
- магній B6 – комплекс із вітаміном B6 покращує роботу центральної нервової системи та нейтралізує дефіцит компонента в організмі.
Крім того, магній використовується для дітей. В основному йде з кальцієм у рідкому чи жувальному видах.
Магній для організму
Узагальнюючи перелічені вище властивості різних видів магнію, варто визначити функцію цього мікроелемента в людському організмі. 60% компонента містять кістки, решта 40% перебувають у м'язах, крові, м'яких тканинах та інших рідинах. В основному він позитивно діє на клітинну частину тіла. Генерує енергію, використовуючи молекули аденозинтрифосфату.
Компонент позитивно впливає на шлунково-кишковий тракт. Велика його частина знаходиться в травних ферментах, тому сприяє добрій роботі кишечника. Використовується при проблемах із шлунком, у тому числі при запорах.
Інші основні ролі Mg:
- знімає гіпертонію;
- бере участь у нормалізації процесів викиду жовчі, стимулюючи його;
- створює баланс між ліпопротеїнами низької та високої щільностей;
- стабілізує роботу мозку та нервової системи, усуває стрес та тривожність;
- нормалізує роботу жіночої та чоловічої статевої систем, можна приймати під час ПМС для полегшення проходження менструального циклу;
- покращує засвоєння вітаміну B.
Якщо його буде недостатньо, то проблеми із самопочуттям та роботою систем органів забезпечені. Алкоголь, тютюн (нікотин зокрема), жирні та рафіновані продукти призводять до спустошення організму магнієм і заважають його засвоєнню, тому такі продукти бажано виключити зі свого раціону через брак мікроелементу.
Дефіцит магнію
Існує багато симптомів, вказуючі на те, що організм потребує додаткового поповнення магнієм. Більше 10 років тому дослідники з Німеччини довели важливість добавки та перевірили стан спустошеного від магнію організму. Було виділено такі причини дефіциту:
- проблеми з кишечником (нудота, блювання, відсутність апетиту, печія, запори);
- порушення координації;
- людина виглядає і почувається стомленою;
- проблеми з нервовою системою – посмикування пальців і повік, судоми, оніміння ніг і рук, тіло в хворому збудженні з перепадами температур, безсоння, апатія, тривожність);
- бажання їсти солодке. Особливо це проявляється в дівчат у менструальний період та у спортсменів, коли велика частка магнію виділяється з організму під час інтенсивних занять;
- порушення концентрації уваги, гіпертонія;
- зниження рівня кальцію, а згодом – проблеми з кістками та опорно-руховим апаратом.
Щоб усунути та запобігти появі вищевказаних симптомів дефіциту магнію, його варто регулярно приймати у вигляді добавок.
Магнію для жіночого організму
Магній окремо впливає на здоров'я чоловіків, жінок та дітей. Говорячи про жіночий організм, він покращує стан шкіри, волосся, зубів та нігтів, оскільки у разі його дефіциту знижується рівень кальцію в організмі. Приймаючи мікроелемент, можна уповільнити процес старіння та покращити метаболічні процеси.
Через хороший вплив на систему травлення, він перешкоджає набору зайвої жирової тканини. Під час прийому покращується стан нервової системи. Людина стає менш дратівливою та розсіяною. При дефіциті магнію у жінок з'являється потовиділення, тяжкість у голові, слабкість, втома без причин.
Магній позитивно впливає на жіночу статеву систему. Особливо це видно при ПМС та менструальному циклі. Mg покращує гормональний обмін речовин, внутрішні жіночі статеві органи, включаючи матку та плаценту. Запобігає виникненню запалень, підвищує до них імунітет.
Магній для вагітних
Приймаючи добавку вагітним можна підвищити ймовірність виносити та народити здорову дитину. При дефіциті ризик викидня або виникнення проблем із розвитком плоду значно зростає. Також виникають проблеми з розкриттям шийки матки та підвищення його тонусу, кальцинози плаценти. У будь-якому випадку перед прийомом магнію вагітним варто проконсультуватися зі своїм гінекологом, щоб уникнути непередбачених обставин під час перебігу вагітності.
Роль магнію в організмі дітей
На відміну від дорослих, в дитячому віці дефіцит магнію проявляється частими перепадами настрою, примхою – симптомами порушення процесів центральної нервової системи. Дитина перестає почувати себе у безпеці, порушується концентрація, через що падає бажання вчитися.
Магній – найлютіший ворог стресу та тривожності, оскільки сприяє балансу процесів збудження та гальмування ділянок мозку.
Не варто заперечувати те, що дефіцит магнію у дітей сприяє зниженню апетиту і практично нічим не відрізняється від перерахованих вище симптомів нестачі цієї добавки в дитячому організмі.
Магній для чоловіків
Можна подумати, що цей компонент несе однакову роль у жіночому, чоловічому та дитячому організмах, але це не так. Є певні відмінності, які роблять його індивідуально корисним будь-якій статі. У чоловіків дефіцит магнію несе за собою такі наслідки:
- підвищена збудливість клітин головного мозку, що призводить до психоемоційного збою та фізичних стресів;
- погане природне вироблення вітаміну D, зниження рівня тестостерону. До речі, після 35 років щороку рівень тестостерону мимоволі знижується, і щоб не прискорити цей процес, необхідно підтримувати рівень магнію;
- магній сприяє профілактиці захворювань серцево-судинної системи та атеросклерозу. Проводились дослідження, які показали, що великий відсоток смертності від інфаркту є у чоловіків до 55 років;
- Добавка допомагає в наборі м'язової маси. Якщо магній у дефіциті, то досягти бажаної фігури проблематично.
Тому для зміцнення чоловічої сили, зниження рівня фізичного стресу, профілактики захворювань серця та набору м'язової маси необхідно підтримувати Mg у достатній кількості. Його дефіцит уповільнює роботу метаболічних процесів і може призвести до смерті від інфаркту.
Вміст магнію в продуктах харчування
Не завжди потрібно приймати цей мікроелемент у вигляді порошків та таблеток. Велика його кількість є у природних продуктах харчування: овочах, фруктах та бобових. Варто зазначити, що натуральний магній має низький рівень засвоєння, і щоб не допустити його дефіцит, необхідно відмовитися від гострої та жирної їжі.
Mg може міститися в бананах, руколі, шпинаті та волоських горіхах. Також він присутній у різних спеціях – коріандрі, шавлії, какао-бобах, сої, анісі. Магнієва дієта відмінно підійде для веганів і вегетаріанців, але все ж таки краще придивитися до біологічно активних добавок від NOW Foods. Цей виробник випускає магній спеціально для людей, які не вживають у своєму раціоні продуктів тваринного походження.
Нормальне добове дозування магнію
Для дітей, чоловіків, жінок та вагітних передбачена своя стандартна норма вживання мікроелементу. Наприклад, чоловікам потрібно день 400 мг. Якщо йдеться про людину великої комплектації, тоді буде достатньо 450 міліграм продукту. Для курців та бодібілдерів потрібно не менше 500 мг магнію.
Жінкам потрібно вживати щонайменше 320 мг компонента підтримки організму у нормальному магнієвому балансі. Добова норма вагітним – 360 мг, а тим, хто годує груддю – 390 мг.
Потреба Mg для дітей визначається віком дитини. До півроку потрібно давати дитині не більше ніж 30 мг. До року дозування становить 75 міліграм. Від 1 до 3 років – 80 мг. Від чотирьох до восьми років добова норма становить 130 г. У зрілішому шкільному віці (9-13 років) доза становить 240 мг, а в перехідному (від 14 до 18 років) – 360 мг дівчаткам і 410 хлопчикам.
Таким чином, магній – важливий та незамінний компонент для роботи центральної нервової системи, ШКТ, статевої системи та здоров'я серця та судин. При дефіциті цього мікроелемента порушуються обмінні та метаболічні процеси, людина почувається роздратованою, млявою, з'являється занепад сил. Знайти різні форми для кожного індивідуально можна в нашому інтернет-магазині Fitness Factor.
Автор блогу Богдан Єфімчук, 11 листопада 2021 року
|