У традиційному уявленні людей протеїн використовується переважно для набору м'язової маси. Приймають його спортсмени та бодібілдери до та після тренувань. Але яке було здивування, коли довели, що цей білок сприяє схудненню. Особливо це зацікавило дівчат, котрі стежать за своєю фігурою. Як дівчатам, так і чоловікам необхідне регулярне надходження білка до організму.
У мережі мало де можна знайти тлумачення того, навіщо дівчатам протеїн. Мовляв, їм не потрібно набирати м'язову масу як чоловікам. У цьому моменті варто уважно розібратися з фізіологією організмів чоловіків та жінок. Давайте розпочнемо!
Сенс протеїну для схуднення дівчатам
Протеїн переважно використовується для набору м'язів, а не скидання зайвої жирової тканини. Це один із головних будівельних матеріалів нашого тіла, оскільки практично повністю складається з білка. Він підвищує не лише наші показники, а й ефективність під час тренувань. Але мало хто знає, що білок також відіграє важливу роль при схудненні.
Чому так відбувається? Під час схуднення у людини знижується калорійність раціону та рівень білка в організмі. У цій справі необхідно тримати баланс між білками, жирами та вуглеводами, оскільки дефіцит перших може призвести до наступного:
- ослабленої імунної системи;
- погіршення стану волосся, шкіри та нігтів;
- порушення менструального циклу;
- проблем із центральною нервовою системою;
- прискорення появи зморшок та ефекту в'ялої шкіри.
В результаті різних дієт часто існує ризик нестачі білка в організмі. Причиною цьому виступає раціон із різних круп, кефіру та інших продуктів. Дефіцит протеїну може призвести і до інших проблем, пов'язаних із шлунково-кишковим трактом та іншими системами органів.
При дефіциті жири починають відкладатися у запаси. Це часте явище, коли знижується калорійність раціону харчування. Коли в організм надходить їжа, багата на білок, все працює навпаки. Жири із «запасу» починають використовуватися для засвоєння протеїну, який у свою чергу не може відкластися в організмі та перетворитися на енергію. Завдяки цьому вдається досягти такого:
- урізноманітнити раціон;
- швидше витрачати запаси жирів;
- врегулювати рівень глюкози у крові.
Часто у повних і худих дівчат на шкірі з'являється ефект під назвою «скінні фети». У народі – целюліт або в'яла шкіра. Виною цьому – неправильне харчування, продукти з великою кількістю жирів і високим вмістом вуглеводів. Для дівчини це проблема – влітку в купальнику не вийдеш і доводиться приховувати.
Але завжди ховати недоліки шкіри під одягом далеко не вихід. Необхідно постачати в організм достатню кількість білка, і в цьому допомагає протеїн. М'ясо або молочні продукти багаті на високий вміст жирів недопустимі при схудненні. Протеїн – спортивна добавка, яка замінює продукти харчування та має мінімальну кількість жирів. Відсутність домішок та "друзів" набору жирової тканини робить цей продукт незамінним при схудненні для дівчат. Він має низьку калорійність – всього 100-120 калорій на одну порцію (совок протеїну).
Зараз популярним форматом виготовлення протеїну є додавання до нього різних вітамінів та мінералів. Наприклад, біотину, який паралельно до схуднення покращує стан нігтів, шкіри та волосся. Продукт поставляється з різними смаками та може замінити будь-який солодкий та висококалорійний десерт.
Таким чином, протеїн у симбіозі з правильною програмою тренувань допомагає як набрати м'язову масу, так і схуднути, адже на його засвоєння витрачаються запаси жиру.
Види протеїну, індивідуальні особливості вибору
Після того, як ми розібралися з ключовою роллю білка в організмі людини, варто поговорити про вибір протеїну. На ринку спортивного харчування існує кілька видів протеїну:
- сироватковий;
- яєчний;
- казеїновий;
- соєвий.
Ці види класифіковані за джерелом походження білка. Кожен з них має певний ступінь засвоюваності, а відповідно і ефективності. Найкращий варіант – сироватковий, оскільки він швидко засвоюється та доступний для кожного. Казеїн часто вживають на ніч, оскільки він має довгу засвоюваність.
Інші типи протеїну дорожчі і не мають такої ефективності як сироватковий або казеїн. Для схуднення підходить саме перший варіант.
Сироватковий протеїн класифікується на:
- концентрат;
- ізолят;
- гідролізат.
Ці типи розділені в залежності від ступеня очищення. Популярний концентрат протеїну містить близько 80% білкової маси. На решту 20% припадають жири, вуглеводи та інші речовини. Другий за ступенем очищення – протеїновий ізолят, який включає 90-95% білка, але все ще містить домішки. Найбільш очищений протеїн – гідролізат, який складається виключно з білка, має максимально можливу швидкість засвоєння, але дорожчий за ціною, ніж інші.
Тим часом, сироватковий протеїн менш якісний, ніж чистий гідролізат протеїну, але не перестає користуватися популярністю на ринку спортивного харчування. Ізолят – найоптимальніший варіант, оскільки він недорогий і доступний кожному. Його особливості:
- склад білка, що швидко засвоюється, дорівнює 98 відсоткам;
- мало зайвих калорій;
- багато корисних компонентів (CLA, імуноглобуліни та лактоглобуліни);
- мінімум жирів.
Таким чином, для схуднення дівчатам цілком підійде ізолят протеїну.
Прийом протеїну дівчатам для схуднення
Після того, як ми вибрали необхідний товар, який допоможе знизити зайву вагу, варто поговорити про те, як правильно приймати протеїн, щоб схуднути. Важливо визначити правильне дозування й вивчити певні умови використання цього продукту. Врахуйте найважливіші обов'язкові прийоми білка протягом дня:
- вранці натщесерце, коли вночі людина не їсть, через що прискорюються катаболічні процеси;
- після занять спортом на відновлення витрачених ресурсів;
- при дефіциті білків.
Ранковий прийом протеїну бере за мету зупинку катаболізму. Під час сну в наш організм не надходить нічого, окрім вироблення мелатоніну. Щоб підтримувати тіло протягом ночі, наші м'язи переробляються на енергію при катаболічних процесах.
Завдяки тому, що сироватковий протеїн має швидку засвоюваність, його можна приймати вранці. Також підійде, якщо з їжі людина не отримує достатньої кількості білка. У такому випадку його можна використовувати як для прийому під час сніданку, так і протягом дня або як додатковий інгредієнт у страві.
Доведено, що з їжі необхідно отримувати щодня близько 50% білка. Таку ж цифру потрібно отримувати із протеїнових добавок.
Протеїн після тренування – обов'язковий захід. І тут абсолютно неважливий тип тренування – силове або кардіотренування. Під час занять витрачається безліч ресурсів, м'язи потребують відновлення. Тому важливо поповнювати організм білком після занять у спортзалі.
А як щодо казеїнового протеїну? Він повільно засвоюється, але цілком підходить дівчатам для схуднення. Казеїн має низьку калорійність. Також добре очищений, як і сироватковий. Втамовує почуття голоду. Якісний продукт.
Як схуднути смачно разом із протеїном: рецепти страв з високим вмістом білка
Тепер приступимо до рецептів. Дієтичні білкові страви неймовірно смачні, тому страждати не доведеться. Якщо у вас слово "дієта" асоціюється тільки з кашами і не смачною їжею, протеїнова дієта – це антонім визначення старого терміну. Існують десерти та звичні нам страви, які містять мінімум калорій та шкідливих для тіла речовин. В них практично немає жиру, зате є великий відсоток білка.
Розбавляти спортивне харчування водою чи молоком – минуле століття. Настав час поєднувати приємне з корисним. Поговоримо про декілька рецептів страв з протеїном, які можуть вживати дівчата, не переймаючись з приводу набору зайвої ваги.
Кекси з протеїном
Для їх приготування знадобиться вівсяне борошно (можна подрібнити 55 грам вівсянки в блендері), 2 скупи протеїну (зі смаком шоколаду або ванілі), мигдальне молоко (близько 60 мл), ціле яйце і відокремлений від жовтка білок, 35 г яблучного пюре або пюре іншого фрукту та 10 г волоських горіхів.
Усі ці інгредієнти необхідно послідовно змішати. Вівсяне борошно з протеїном, яйця з молоком та пюре, після чого змішуємо із сухою масою. Викладаємо тісто у формочки, посипаємо крупноподрібненими волоськими горіхами і ставимо в духовку на 25 хвилин при 180 градусах.
Млинці
Протеїнові млинці дуже смачні та прості у приготуванні. Необхідно заздалегідь підготувати:
- вівсяне борошно – 2 чашки (близько 400 грам);
- два совки протеїну;
- корицю – 1 ст. л.;
- мускатний горіх, мелений імбир та порошок для випікання – по 1 ч. л.;
- півчайної ложки солі;
- банан та яйце;
- патоку – 1 ст. л.;
- ванільний цукор – 1 ч. л.;
- гвоздику – восьму частину чайної ложки;
- мигдальне молоко – ¼ склянки.
Всі компоненти з перерахованого вище списку потрібно змішати в одній ємності. Добре розігрійте пательню та налийте суміш для випікання кількох млинців. Не забувайте перевертати. Далі складіть їх один на одний і полийте сиропом без цукру або посипте горіхами.
Пудинг
Неймовірно проста страва, яка не вимагає великої кількості інгредієнтів. Для його приготування знадобиться лише одна чашка (200-250 мл) знежиреного йогурту, 1 ст. л. арахісової пасти і одна порцію протеїну (1 совок). Все це потрібно змішати і поставити в холодильник на 2-3 години до охолодження. Далі дістаньте ємність, після чого пудинг готовий до вживання.
Взагалі, використання протеїну як додатковий інгредієнт у стравах – щось нове. Це створює новий тренд на ринку спортивного харчування та допомагає у жироспаленні. Ви поєднуєте низькокалорійні продукти з добавкою, яка також несе важливий внесок у схудненні. Плюс – можна не відмовлятися від своїх улюблених смаколиків. Пити протеїн, змішуючи його з водою чи молоком – смачно, але нудно.
Виробники також адаптують свої продукти для приготування страв із протеїном. Наприклад, ASP Nutrition, які вигадали величезну кількість смаків спортивного харчування, зробивши асортимент одним з найбільших на ринку. Саме через це їхня продукція популярна, кілограмові пакети розлітаються як «гарячі пиріжки». Чим більше смаків протеїну у виробника, тим індивідуальнішим стає продукт для кожного.
Якщо ліньки готувати, не варто забувати про замінники харчування, які представлені в асортименті нашого інтернет-магазину. Це протеїнові батончики – вже готовий десерт від виробника, який не містить цукру, а склад включає сироватковий протеїн. За основу зазвичай йдуть рисові кульки.
Калорійність таких батончиків мінімальна. Також до замінників харчування відноситься арахісова паста, яку можна нанести на хліб або хлібці. Щоб схуднути, потрібно стежити за тим, чим ви харчуєтеся. Відмовитися від цукру – сміливий та рішучий крок у боротьбі із зайвими кілограмами.
Одного протеїну недостатньо – що ще потрібно для схуднення?
На жаль, одного протеїну недостатньо для схуднення. Неважливо, який вид протеїну вибрати: сироватковий (ізолят, концентрат або гідролізат) або казеїновий. По-перше, необхідно його поєднувати із програмою тренувань. По-друге, дотримуватись правильного харчування. Жодного цукру або великої кількості вуглеводів. По-третє, необхідно придивитися до інших добавок для жироспалювання.
- Вітамінно-мінеральні комплекси для жінок. Вони містять велику кількість речовин, які допоможуть скинути зайву вагу.
- Омега-жири.
- Передтренувальний комплекс.
- Комплексні жироспалювачі від Maxler, Rule One та інших виробників. До них можна віднести L-Carnitine у рідкій формі або таблетках.
Без надходження вітамінів і мінералів в організм загальмовуються обмінні процеси в організмі, і жир відходитиме повільними темпами.
Якщо почати серйозно урізати калорії за допомогою дієт та інтенсивних тренувань, то разом із жировими тканинами зменшуватиметься кількість корисних речовин. Щоб не допустити їхнього дефіциту, варто приймати добавки додатково до протеїну та здорової їжі. Передтренувальні комплекси допоможуть підтримувати сили, енергію та витривалість в умовах зниженої калорійності раціону.
Також є потужні за своєю структурою добавки. Це гормональні речовини, які слід приймати з особливою обережністю. Вони можуть використовуватися як професійними спортсменами, так і дівчатами з метою схуднення. Наприклад, спортсменки Заходу на регулярній основі приймають гормональні добавки і чудово почуваються, підтримуючи себе у формі.
Які гормональні препарати є на ринку?
- Бустер гормону росту. До складу входять компоненти, які відповідають за синтез гормону росту в організмі людини. Вони створили революцію на ринку, оскільки мають такі особливості: прискорюють жироспалювання, перешкоджають катаболізму навіть за найнижчої калорійної дієти, відновлюють м'язові тканини.
- CAPMс – це стероїди чи прогормони, побічні ефекти відсутні. Їх швидше можна назвати андрогенними рецепторами, що зберігають м'язи у нормальному стані та жорсткість мускулатури. Допомагають синтезувати кортизол. Добре сумісні з багатьма жироспалювачами.
- Гормон зростання як окремий препарат. Тобто це ГР у чистому вигляді, на кшталт вітамінних чи мінеральних БАДів. Зберігаються всі зазначені особливості препарату. До речі, гормон росту приймають багато зірок, артистів естради або голлівудські актори, тому в 60 років вони виглядають молодими. Підтягуються м'язові тканини та шкіра. Вона стає пружною та еластичною як у 30-35 років.
Підбиваючи підсумки, хочеться сказати, що процес схуднення – складний процес, і не існує чарівного препарату, який міг би допомогти за тиждень скинути всю зайву вагу. Правильне харчування з протеїном чи БАДами, інтенсивні тренування та утримання від цукру чи борошняних продуктів – правильний шлях до результату. Протеїн важливий як для чоловіків при наборі м'язової маси, так і для дівчат, які хочуть класну рельєфну фігуру.
Автор блогу Богдан Єфімчук, 19 листопада 2021 року
|